Alue lyhyesti
Alueella Kaakkuri (90410) asuu 4 139 ihmistä, 2 % Oulun asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 28 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Oulussa 20 %). Lapsiperheitä on 28 % kotitalouksista (Oulussa 20 %) ja yksinasuvia 31 %.
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (84 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Oulussa (97,0 m² ja 74,8 m²). 72 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 27 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 845 € on hinta-alueelta Oulu 2. Hinta vastaa 11,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,78 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 29 731 € vuodessa, noin 2 478 € kuukaudessa. Se on 14 % suurempi kuin Oulussa ja 13 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 12 % on työttömänä, saman verran kuin Oulussa (14 %). Alueella on 2 008 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (44 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Oulussa (9 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 5 % vuodesta 2014, vaikka Oulussa se on kasvanut.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Korkea-asteen tutkinto
47 %
Oulun 44 alueesta 6. suurin
Oulu 41 %
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
29 731 €
Oulun 44 alueesta 8. suurin
Oulu 25 996 €
Työpaikkoja asukasta kohden
0,49
Oulun 44 alueesta 9. suurin
Oulu 0,46
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 1 845 €
- Luku alueelta Oulu 2
- Oulu2 136 €
- Kaksion vuokra / m²
- 13,78 €
- Luku alueelta Oulu 2
- Oulu14,67 €
- Asukkaat
- 4 139
- −5,5 % vuodesta 2014
- Keski-ikä40,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 29 731 €
- +24,4 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 478 € kuukaudessa
- Oulu25 996 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 27 %
- 1 834 taloudesta
- Oulu45 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 47 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Oulu41 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 845 € on hinta-alueelta Oulu 2. Hinta vastaa 11,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,78 € kuukaudessa.
Neliöhinta
1 845 €
Luku alueelta Oulu 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 71 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
13,78 €
Luku alueelta Oulu 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Oulu: 14,67 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 11,2 vuotta
- Oulu: 12,1
- Bruttovuokratuotto
- 9,0 %
- Oulu: 8,2 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 580–719 €
- Luku alueelta Oulu 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta+1,2 %+0,8 %Vuokra+1,4 %+1,5 %
- Hintaindeksin (Oulu 2) ja vuokraindeksin (Oulu) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Oulun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani8/44
18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €HiukkavaaraOulu 25 996 €Kaakkuri 29 731 €18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €HiukkavaaraVuokralla asuvat taloudet22/44
2 %Kontio92 %KontinkangasOulu 45 %Kaakkuri 27 %2 %Kontio92 %Kontinkangas16–34-vuotiaat23/44
5 %Pahkakoski - Räinä61 %ÄimärautioOulu 30 %Kaakkuri 22 %5 %Pahkakoski - Räinä61 %Äimärautio65 vuotta täyttäneet35/44
5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - RäinäOulu 18 %Kaakkuri 15 %5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - RäinäLapsiperheet16/44
5 %Äimärautio46 %HiukkavaaraOulu 20 %Kaakkuri 28 %5 %Äimärautio46 %HiukkavaaraKorkea-asteen tutkinto6/44
14 %Pahkakoski - Räinä62 %HiukkavaaraOulu 41 %Kaakkuri 47 %14 %Pahkakoski - Räinä62 %HiukkavaaraTyöttömyys27/44
6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - RäinäOulu 14 %Kaakkuri 12 %6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - RäinäAsuntojen keskikoko14/44
45,6 m²Äimärautio129,5 m²KontioOulu 74,8 m²Kaakkuri 97,0 m²45,6 m²Äimärautio129,5 m²Kontio
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 28 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Oulussa 20 %).
KaakkuriOulu
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Työllisiä on 48 % asukkaista, enemmän kuin Oulussa (44 %).
- Kaakkuri48 %17 %18 %
- Oulu44 %11 %20 %16 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset48 %
- Työttömät7 %
- Opiskelijat8 %
- Eläkeläiset17 %
- Lapset 0–14 v.18 %
- Muut2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 40,0
- Oulu: 40,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 12 %
- Oulu: 14 %
- Talouden koko
- 2,3
- Oulu: 1,9
- Asumisväljyys
- 43,1 m²
- Oulu: 39,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
72 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 27 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla).
- Kaakkuri72 %27 %
- Oulu54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto72 %
- Vuokra-asunto27 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (84 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Oulussa (97,0 m² ja 74,8 m²).
- Kaakkuri16 %84 %
- Oulu56 %43 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot16 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot84 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 28 % kotitalouksista (Oulussa 20 %) ja yksinasuvia 31 %.
KaakkuriOulu
- Yksinasuvat31 %, Oulu 49 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat6 %, Oulu 19 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit5 %, Oulu 6 %
- Lapsitaloudet28 %, Oulu 20 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet7 %, Oulu 5 %
- Yhden vanhemman taloudet5 %, Oulu 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita49 %, Oulu 56 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt24 %, Oulu 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 97,0 m²
- Oulu: 74,8 m²
- Asunnot
- 1 914
- Kesämökit
- 163
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 47 % aikuisista, enemmän kuin Oulussa (41 %).
- Kaakkuri12 %36 %29 %18 %
- Oulu16 %34 %24 %17 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon12 %
- Ylioppilastutkinto5 %
- Ammatillinen tutkinto36 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste29 %
- Ylempi korkeakoulututkinto18 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 27 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Kaakkuri15 %58 %27 %
- Oulu22 %59 %19 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %15 %
- Keskimmäinen 60 %58 %
- Ylin 20 %27 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 29 731 €
- vuodessa, noin 2 478 € kuukaudessa
- Oulu: 25 996 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 51 719 €
- vuodessa, noin 4 310 € kuukaudessa
- Oulu: 35 724 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 47 %
- Oulu: 41 %
Työpaikat
Alueella on 2 008 työpaikkaa, ja suurin toimiala on tukku- ja vähittäiskauppa (44 %). Sen osuus on selvästi suurempi kuin Oulussa (9 %).
Suurimmat toimialat
KaakkuriOulu
- Tukku- ja vähittäiskauppa44 %, Oulu 9 %
- Teollisuus17 %, Oulu 10 %
- Rakentaminen16 %, Oulu 8 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta7 %, Oulu 7 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut4 %, Oulu 23 %
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta4 %, Oulu 3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 2 008
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,49
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Oulu: 0,46
Toimialaryhmät
- Kaakkuri32 %67 %
- Oulu19 %81 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus32 %
- Palvelut67 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 5 % vuodesta 2014, vaikka Oulussa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 24 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Oulussa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).