Alue lyhyesti
Alueella Sanginsuu (90660) asuu 617 ihmistä, alle 1 % Oulun asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 30 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Oulussa 18 %). Osuus on Oulun alueista 3. suurin. Kotitalouksista 26 % on yksinasuvia ja 24 % lapsiperheitä.
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Oulussa (121,1 m² ja 74,8 m²). 95 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 4 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 845 € on hinta-alueelta Oulu 2. Hinta vastaa 11,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,78 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 29 391 € vuodessa, noin 2 449 € kuukaudessa. Se on 13 % suurempi kuin Oulussa ja 12 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 9 % on työttömänä, vähemmän kuin Oulussa (14 %). Alueella on 214 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (57 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 14 % työpaikoista (Oulussa 1 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 6 % vuodesta 2014, vaikka Oulussa se on kasvanut.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Asuntojen keskikoko
121,1 m²
Oulun 44 alueesta 2. suurin
Oulu 74,8 m²
65 vuotta täyttäneet
30 %
Oulun 44 alueesta 3. suurin
Oulu 18 %
Työttömyys
9 %
Oulun 44 alueesta 3. pienin
Oulu 14 %
Vuokralla asuvat taloudet
4 %
Oulun 44 alueesta 4. pienin
Oulu 45 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 1 845 €
- Luku alueelta Oulu 2
- Oulu2 136 €
- Kaksion vuokra / m²
- 13,78 €
- Luku alueelta Oulu 2
- Oulu14,67 €
- Asukkaat
- 617
- −6,1 % vuodesta 2014
- Keski-ikä47,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 29 391 €
- +23,9 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 449 € kuukaudessa
- Oulu25 996 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 4 %
- 271 taloudesta
- Oulu45 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 41 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Oulu41 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 845 € on hinta-alueelta Oulu 2. Hinta vastaa 11,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,78 € kuukaudessa.
Neliöhinta
1 845 €
Luku alueelta Oulu 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 71 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
13,78 €
Luku alueelta Oulu 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Oulu: 14,67 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 11,2 vuotta
- Oulu: 12,1
- Bruttovuokratuotto
- 9,0 %
- Oulu: 8,2 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 580–719 €
- Luku alueelta Oulu 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta+1,2 %+0,8 %Vuokra+1,4 %+1,5 %
- Hintaindeksin (Oulu 2) ja vuokraindeksin (Oulu) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Oulun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 3 mittarilla 8:stä: 65 vuotta täyttäneet, työttömyys, asuntojen keskikoko.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani9/44
18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €HiukkavaaraOulu 25 996 €Sanginsuu 29 391 €18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €HiukkavaaraVuokralla asuvat taloudet41/44
2 %Kontio92 %KontinkangasOulu 45 %Sanginsuu 4 %2 %Kontio92 %Kontinkangas16–34-vuotiaat41/44
5 %Pahkakoski - Räinä61 %ÄimärautioOulu 30 %Sanginsuu 15 %5 %Pahkakoski - Räinä61 %Äimärautio65 vuotta täyttäneet3/44
5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - RäinäOulu 18 %Sanginsuu 30 %5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - RäinäLapsiperheet20/44
5 %Äimärautio46 %HiukkavaaraOulu 20 %Sanginsuu 24 %5 %Äimärautio46 %HiukkavaaraKorkea-asteen tutkinto15/44
14 %Pahkakoski - Räinä62 %HiukkavaaraOulu 41 %Sanginsuu 41 %14 %Pahkakoski - Räinä62 %HiukkavaaraTyöttömyys42/44
6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - RäinäOulu 14 %Sanginsuu 9 %6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - RäinäAsuntojen keskikoko2/44
45,6 m²Äimärautio129,5 m²KontioOulu 74,8 m²Sanginsuu 121,1 m²45,6 m²Äimärautio129,5 m²Kontio
Asukkaat
Ikä
Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 30 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Oulussa 18 %). Osuus on Oulun alueista 3. suurin.
SanginsuuOulu
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 33 % asukkaista, enemmän kuin Oulussa (20 %).
- Sanginsuu39 %33 %16 %
- Oulu44 %11 %20 %16 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset39 %
- Työttömät4 %
- Opiskelijat6 %
- Eläkeläiset33 %
- Lapset 0–14 v.16 %
- Muut2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 47,0
- Oulu: 40,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 9 %
- Oulu: 14 %
- Talouden koko
- 2,3
- Oulu: 1,9
- Asumisväljyys
- 54,7 m²
- Oulu: 39,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
95 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 4 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla).
- Sanginsuu95 %
- Oulu54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto95 %
- Vuokra-asunto4 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (99 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Oulussa (121,1 m² ja 74,8 m²).
- Sanginsuu99 %
- Oulu56 %43 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot0 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot99 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Kotitalouksista 26 % on yksinasuvia ja 24 % lapsiperheitä.
SanginsuuOulu
- Yksinasuvat26 %, Oulu 49 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat2 %, Oulu 19 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit2 %, Oulu 6 %
- Lapsitaloudet24 %, Oulu 20 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet7 %, Oulu 5 %
- Yhden vanhemman taloudet3 %, Oulu 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita31 %, Oulu 56 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt46 %, Oulu 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 121,1 m²
- Oulu: 74,8 m²
- Asunnot
- 304
- Kesämökit
- 191
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 41 % aikuisista, saman verran kuin Oulussa (41 %).
- Sanginsuu16 %38 %25 %16 %
- Oulu16 %34 %24 %17 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon16 %
- Ylioppilastutkinto5 %
- Ammatillinen tutkinto38 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste25 %
- Ylempi korkeakoulututkinto16 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 28 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Sanginsuu16 %55 %28 %
- Oulu22 %59 %19 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %16 %
- Keskimmäinen 60 %55 %
- Ylin 20 %28 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 29 391 €
- vuodessa, noin 2 449 € kuukaudessa
- Oulu: 25 996 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 53 544 €
- vuodessa, noin 4 462 € kuukaudessa
- Oulu: 35 724 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 41 %
- Oulu: 41 %
Työpaikat
Alueella on 214 työpaikkaa, ja suurin toimiala on teollisuus (57 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 14 % työpaikoista (Oulussa 1 %).
Suurimmat toimialat
SanginsuuOulu
- Teollisuus57 %, Oulu 10 %
- Maa-, metsä- ja kalatalous14 %, Oulu 1 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta10 %, Oulu 7 %
- Taiteet, viihde ja virkistys4 %, Oulu 2 %
- Rakentaminen4 %, Oulu 8 %
- Kuljetus ja varastointi4 %, Oulu 4 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 214
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,35
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Oulu: 0,46
Toimialaryhmät
- Sanginsuu14 %62 %23 %
- Oulu19 %81 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto14 %
- Jalostus62 %
- Palvelut23 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 6 % vuodesta 2014, vaikka Oulussa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 24 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Oulussa (28 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).