Alue lyhyesti
Alueella Kiiminki Keskus (90900) asuu 6 518 ihmistä, 3 % Oulun asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 32 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Oulussa 20 %). Lapsiperheitä on 32 % kotitalouksista (Oulussa 20 %) ja yksinasuvia 31 %.
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (90 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Oulussa (103,5 m² ja 74,8 m²). 83 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 16 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 845 € on hinta-alueelta Oulu 2. Hinta vastaa 11,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,78 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 28 413 € vuodessa, noin 2 368 € kuukaudessa. Se on 9 % suurempi kuin Oulussa ja 8 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 12 % on työttömänä, saman verran kuin Oulussa (14 %). Alueella on 1 119 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (37 %). Tavallista yleisempi on kuljetus ja varastointi: 13 % työpaikoista (Oulussa 4 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 4 % vuodesta 2014, vaikka Oulussa se on kasvanut.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Asuntojen keskikoko
103,5 m²
Oulun 44 alueesta 9. suurin
Oulu 74,8 m²
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 1 845 €
- Luku alueelta Oulu 2
- Oulu2 136 €
- Kaksion vuokra / m²
- 13,78 €
- Luku alueelta Oulu 2
- Oulu14,67 €
- Asukkaat
- 6 518
- −3,6 % vuodesta 2014
- Keski-ikä39,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 28 413 €
- +24,5 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 368 € kuukaudessa
- Oulu25 996 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 16 %
- 2 599 taloudesta
- Oulu45 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 33 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Oulu41 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 845 € on hinta-alueelta Oulu 2. Hinta vastaa 11,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,78 € kuukaudessa.
Neliöhinta
1 845 €
Luku alueelta Oulu 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 71 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
13,78 €
Luku alueelta Oulu 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Oulu: 14,67 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 11,2 vuotta
- Oulu: 12,1
- Bruttovuokratuotto
- 9,0 %
- Oulu: 8,2 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 580–719 €
- Luku alueelta Oulu 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta+1,2 %+0,8 %Vuokra+1,4 %+1,5 %
- Hintaindeksin (Oulu 2) ja vuokraindeksin (Oulu) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Oulun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani15/44
18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €HiukkavaaraOulu 25 996 €Kiiminki Keskus 28 413 €18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €HiukkavaaraVuokralla asuvat taloudet30/44
2 %Kontio92 %KontinkangasOulu 45 %Kiiminki Keskus 16 %2 %Kontio92 %Kontinkangas16–34-vuotiaat31/44
5 %Pahkakoski - Räinä61 %ÄimärautioOulu 30 %Kiiminki Keskus 19 %5 %Pahkakoski - Räinä61 %Äimärautio65 vuotta täyttäneet28/44
5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - RäinäOulu 18 %Kiiminki Keskus 18 %5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - RäinäLapsiperheet11/44
5 %Äimärautio46 %HiukkavaaraOulu 20 %Kiiminki Keskus 32 %5 %Äimärautio46 %HiukkavaaraKorkea-asteen tutkinto32/44
14 %Pahkakoski - Räinä62 %HiukkavaaraOulu 41 %Kiiminki Keskus 33 %14 %Pahkakoski - Räinä62 %HiukkavaaraTyöttömyys30/44
6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - RäinäOulu 14 %Kiiminki Keskus 12 %6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - RäinäAsuntojen keskikoko9/44
45,6 m²Äimärautio129,5 m²KontioOulu 74,8 m²Kiiminki Keskus 103,5 m²45,6 m²Äimärautio129,5 m²Kontio
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 32 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Oulussa 20 %).
Kiiminki KeskusOulu
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Alle 15-vuotiaita lapsia on 23 % asukkaista, enemmän kuin Oulussa (16 %).
- Kiiminki Keskus41 %20 %23 %
- Oulu44 %11 %20 %16 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset41 %
- Työttömät5 %
- Opiskelijat8 %
- Eläkeläiset20 %
- Lapset 0–14 v.23 %
- Muut2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 39,0
- Oulu: 40,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 12 %
- Oulu: 14 %
- Talouden koko
- 2,5
- Oulu: 1,9
- Asumisväljyys
- 42,1 m²
- Oulu: 39,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
83 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 16 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla).
- Kiiminki Keskus83 %16 %
- Oulu54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto83 %
- Vuokra-asunto16 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (90 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Oulussa (103,5 m² ja 74,8 m²).
- Kiiminki Keskus90 %
- Oulu56 %43 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot9 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot90 %
- Muut rakennukset1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 32 % kotitalouksista (Oulussa 20 %) ja yksinasuvia 31 %.
Kiiminki KeskusOulu
- Yksinasuvat31 %, Oulu 49 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat4 %, Oulu 19 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Oulu 6 %
- Lapsitaloudet32 %, Oulu 20 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet7 %, Oulu 5 %
- Yhden vanhemman taloudet5 %, Oulu 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita38 %, Oulu 56 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt31 %, Oulu 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 103,5 m²
- Oulu: 74,8 m²
- Asunnot
- 2 780
- Kesämökit
- 515
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 33 % aikuisista, vähemmän kuin Oulussa (41 %).
- Kiiminki Keskus16 %47 %23 %10 %
- Oulu16 %34 %24 %17 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon16 %
- Ylioppilastutkinto4 %
- Ammatillinen tutkinto47 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste23 %
- Ylempi korkeakoulututkinto10 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 15 % ja suurituloisimpaan 21 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Kiiminki Keskus15 %64 %21 %
- Oulu22 %59 %19 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %15 %
- Keskimmäinen 60 %64 %
- Ylin 20 %21 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 28 413 €
- vuodessa, noin 2 368 € kuukaudessa
- Oulu: 25 996 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 49 415 €
- vuodessa, noin 4 118 € kuukaudessa
- Oulu: 35 724 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 33 %
- Oulu: 41 %
Työpaikat
Alueella on 1 119 työpaikkaa, ja suurin toimiala on terveys- ja sosiaalipalvelut (37 %). Tavallista yleisempi on kuljetus ja varastointi: 13 % työpaikoista (Oulussa 4 %).
Suurimmat toimialat
Kiiminki KeskusOulu
- Terveys- ja sosiaalipalvelut37 %, Oulu 23 %
- Kuljetus ja varastointi13 %, Oulu 4 %
- Rakentaminen12 %, Oulu 8 %
- Koulutus11 %, Oulu 9 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa11 %, Oulu 9 %
- Muu palvelutoiminta4 %, Oulu 2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 1 119
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,17
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Oulu: 0,46
Toimialaryhmät
- Kiiminki Keskus15 %83 %
- Oulu19 %81 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto2 %
- Jalostus15 %
- Palvelut83 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 4 % vuodesta 2014, vaikka Oulussa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 24 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Oulussa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).