Alue lyhyesti
Alueella Karjasilta (90140) asuu 3 811 ihmistä, 2 % Oulun asukkaista. Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 25 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Oulussa 18 %). Yksinasuvia on 63 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 12 %.
Asunnoista 77 % on kerrostaloissa ja 20 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Oulussa (57,1 m² ja 74,8 m²). 52 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Oulussa (45 %). Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 760 €, 29 % enemmän kuin Oulussa keskimäärin. Neliöhinta on Oulun alueista 3. korkein. Neliöhinta on noussut 17 % vuodesta 2020. Hinta vastaa 14,8 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 15,57 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 25 234 € vuodessa, noin 2 103 € kuukaudessa. Se on suunnilleen sama kuin Oulussa ja 4 % pienempi kuin Suomessa. Työvoimasta 12 % on työttömänä, saman verran kuin Oulussa (14 %). Alueella on 2 324 työpaikkaa, ja suurin toimiala on ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta (17 %). Tavallista yleisempi on taiteet, viihde ja virkistys: 9 % työpaikoista (Oulussa 2 %).
Asukasmäärä on kasvanut 21 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Oulussa.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Kaksion neliöhinta
2 760 €
Oulun 24 alueesta 3. korkein
Oulu 2 136 €
Työpaikkoja asukasta kohden
0,61
Oulun 44 alueesta 5. suurin
Oulu 0,46
65 vuotta täyttäneet
25 %
Oulun 44 alueesta 7. suurin
Oulu 18 %
Yksinasuvat
63 %
Oulun 44 alueesta 8. suurin
Oulu 49 %
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 2 760 €
- +17,1 % vuodesta 2020
- Oulu2 136 €
- Kaksion vuokra / m²
- 15,57 €
- Luku alueelta Oulu 1
- Oulu14,67 €
- Asukkaat
- 3 811
- +20,9 % vuodesta 2014
- Keski-ikä45,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 25 234 €
- +22,8 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 103 € kuukaudessa
- Oulu25 996 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 52 %
- 2 409 taloudesta
- Oulu45 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 45 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Oulu41 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Vanhan kaksion keskimääräinen neliöhinta on 2 760 €, 29 % enemmän kuin Oulussa keskimäärin. Neliöhinta on Oulun alueista 3. korkein. Neliöhinta on noussut 17 % vuodesta 2020.
Neliöhinta
2 760 €
Postinumeroalue 90140
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q1, 8 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
15,57 €
Luku alueelta Oulu 1
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Oulu: 14,67 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 14,8 vuotta
- Oulu: 12,1
- Bruttovuokratuotto
- 6,8 %
- Oulu: 8,2 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 600–760 €
- Luku alueelta Oulu 1, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta−0,9 %−3,0 %Vuokra+1,4 %+1,5 %
- Hintaindeksin (Oulu 1) ja vuokraindeksin (Oulu) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta vuosittain tällä postinumeroalueella. Aukot ovat vuosia, joina kauppoja oli liian vähän julkaistavaksi. Lähde: Tilastokeskus.
Verrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue on Oulun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa 1 mittarilla 9:stä: kaksion neliöhinta.
Kaksion neliöhinta3/24
918 €Rajakylä3 397 €ÄimärautioOulu 2 136 €Karjasilta 2 760 €918 €Rajakylä3 397 €ÄimärautioKäytettävissä olevat rahatulot, mediaani28/44
18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €HiukkavaaraOulu 25 996 €Karjasilta 25 234 €18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €HiukkavaaraVuokralla asuvat taloudet11/44
2 %Kontio92 %KontinkangasOulu 45 %Karjasilta 52 %2 %Kontio92 %Kontinkangas16–34-vuotiaat11/44
5 %Pahkakoski - Räinä61 %ÄimärautioOulu 30 %Karjasilta 34 %5 %Pahkakoski - Räinä61 %Äimärautio65 vuotta täyttäneet7/44
5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - RäinäOulu 18 %Karjasilta 25 %5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - RäinäLapsiperheet34/44
5 %Äimärautio46 %HiukkavaaraOulu 20 %Karjasilta 12 %5 %Äimärautio46 %HiukkavaaraKorkea-asteen tutkinto11/44
14 %Pahkakoski - Räinä62 %HiukkavaaraOulu 41 %Karjasilta 45 %14 %Pahkakoski - Räinä62 %HiukkavaaraTyöttömyys25/44
6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - RäinäOulu 14 %Karjasilta 12 %6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - RäinäAsuntojen keskikoko36/44
45,6 m²Äimärautio129,5 m²KontioOulu 74,8 m²Karjasilta 57,1 m²45,6 m²Äimärautio129,5 m²Kontio
Asukkaat
Ikä
Eläkeikäisiä on tavallista enemmän: 25 % asukkaista on täyttänyt 65 vuotta (Oulussa 18 %).
KarjasiltaOulu
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Eläkeläisiä on 28 % asukkaista, enemmän kuin Oulussa (20 %).
- Karjasilta44 %11 %28 %
- Oulu44 %11 %20 %16 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset44 %
- Työttömät6 %
- Opiskelijat11 %
- Eläkeläiset28 %
- Lapset 0–14 v.8 %
- Muut2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 45,0
- Oulu: 40,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 12 %
- Oulu: 14 %
- Talouden koko
- 1,6
- Oulu: 1,9
- Asumisväljyys
- 37,2 m²
- Oulu: 39,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
52 % kotitalouksista asuu vuokralla, enemmän kuin Oulussa (45 %).
- Karjasilta47 %52 %
- Oulu54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto47 %
- Vuokra-asunto52 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Asunnoista 77 % on kerrostaloissa ja 20 % omakoti-, pari- tai rivitaloissa. Asunnot ovat keskimäärin pienempiä kuin Oulussa (57,1 m² ja 74,8 m²).
- Karjasilta77 %20 %
- Oulu56 %43 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot77 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot20 %
- Muut rakennukset3 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Yksinasuvia on 63 % kotitalouksista ja lapsiperheitä 12 %.
KarjasiltaOulu
- Yksinasuvat63 %, Oulu 49 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat28 %, Oulu 19 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit6 %, Oulu 6 %
- Lapsitaloudet12 %, Oulu 20 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet2 %, Oulu 5 %
- Yhden vanhemman taloudet2 %, Oulu 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita58 %, Oulu 56 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt30 %, Oulu 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 57,1 m²
- Oulu: 74,8 m²
- Asunnot
- 2 762
- Kesämökit
- 0
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 45 % aikuisista, enemmän kuin Oulussa (41 %).
- Karjasilta15 %13 %27 %24 %20 %
- Oulu16 %34 %24 %17 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon15 %
- Ylioppilastutkinto13 %
- Ammatillinen tutkinto27 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste24 %
- Ylempi korkeakoulututkinto20 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen pienituloisimpaan viidennekseen kuuluu 21 % ja suurituloisimpaan 19 % aikuisista. Suomessa kumpaankin kuuluu 20 %.
- Karjasilta21 %60 %19 %
- Oulu22 %59 %19 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %21 %
- Keskimmäinen 60 %60 %
- Ylin 20 %19 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 25 234 €
- vuodessa, noin 2 103 € kuukaudessa
- Oulu: 25 996 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 29 792 €
- vuodessa, noin 2 483 € kuukaudessa
- Oulu: 35 724 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 45 %
- Oulu: 41 %
Työpaikat
Alueella on 2 324 työpaikkaa, ja suurin toimiala on ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta (17 %). Tavallista yleisempi on taiteet, viihde ja virkistys: 9 % työpaikoista (Oulussa 2 %).
Suurimmat toimialat
KarjasiltaOulu
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta17 %, Oulu 7 %
- Tukku- ja vähittäiskauppa12 %, Oulu 9 %
- Koulutus10 %, Oulu 9 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut10 %, Oulu 23 %
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta9 %, Oulu 3 %
- Taiteet, viihde ja virkistys9 %, Oulu 2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 2 324
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,61
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Oulu: 0,46
Toimialaryhmät
- Karjasilta92 %
- Oulu19 %81 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto0 %
- Jalostus8 %
- Palvelut92 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on kasvanut 21 % vuodesta 2014, nopeammin kuin Oulussa. Mediaanitulot ovat nousseet 23 % vuodesta 2014, hitaammin kuin Oulussa (28 %).
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).