Alue lyhyesti
Alueella Madekoski (90310) asuu 2 639 ihmistä, 1 % Oulun asukkaista. Lapsiperheitä on paljon: 32 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Oulussa 20 %). Lapsiperheitä on 32 % kotitalouksista (Oulussa 20 %) ja yksinasuvia 26 %.
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (93 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Oulussa (113,8 m² ja 74,8 m²). 84 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 15 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla). Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 845 € on hinta-alueelta Oulu 2. Hinta vastaa 11,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,78 € kuukaudessa.
Asukkaiden käytettävissä olevien rahatulojen mediaani on 30 338 € vuodessa, noin 2 528 € kuukaudessa. Se on 17 % suurempi kuin Oulussa ja 15 % suurempi kuin Suomessa. Työvoimasta 10 % on työttömänä, vähemmän kuin Oulussa (14 %). Alueella on 205 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rakentaminen (30 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 7 % työpaikoista (Oulussa 1 %).
Asukasmäärä on vähentynyt 9 % vuodesta 2014, vaikka Oulussa se on kasvanut.
Sijoitus kaupungin alueiden joukossa
Asuntojen keskikoko
113,8 m²
Oulun 44 alueesta 4. suurin
Oulu 74,8 m²
Yksinasuvat
26 %
Oulun 44 alueesta 4. pienin
Oulu 49 %
Työttömyys
10 %
Oulun 44 alueesta 6. pienin
Oulu 14 %
Työpaikkoja asukasta kohden
0,08
Oulun 44 alueesta 7. pienin
Oulu 0,46
Tärkeimmät luvut
Asukkaat ja kotitaloudet 2024, hinnat ja vuokrat viimeisimmiltä neljänneksiltä
- Kaksion neliöhinta
- 1 845 €
- Luku alueelta Oulu 2
- Oulu2 136 €
- Kaksion vuokra / m²
- 13,78 €
- Luku alueelta Oulu 2
- Oulu14,67 €
- Asukkaat
- 2 639
- −9,4 % vuodesta 2014
- Keski-ikä40,0
- Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 30 338 €
- +28,0 % vuodesta 2014
- vuodessa, noin 2 528 € kuukaudessa
- Oulu25 996 €
- Suomi26 351 €
- Vuokralla asuvat taloudet
- 15 %
- 1 057 taloudesta
- Oulu45 %
- Suomi38 %
- Korkea-asteen tutkinto
- 44 %
- 18 vuotta täyttäneistä
- Oulu41 %
- Suomi36 %
Asumisen hinta
Kauppoja on liian vähän alueen omaan hintatietoon, joten kaksion neliöhinta 1 845 € on hinta-alueelta Oulu 2. Hinta vastaa 11,2 vuoden vuokraa, kun uusien sopimusten neliövuokra on 13,78 € kuukaudessa.
Neliöhinta
1 845 €
Luku alueelta Oulu 2
Vanhat kerrostaloasunnot, 2026 Q2, 71 kauppaa
Vuokra / m² kuukaudessa
13,78 €
Luku alueelta Oulu 2
Uudet sopimukset, vapaarahoitteiset asunnot, 2026 Q3
Oulu: 14,67 €
Keskimmäinen puolikas kaupoista, €/m²
- Hinta–vuokra-suhde
- 11,2 vuotta
- Oulu: 12,1
- Bruttovuokratuotto
- 9,0 %
- Oulu: 8,2 %
- Keskimmäinen puolikas vuokrista, € kuukaudessa
- 580–719 €
- Luku alueelta Oulu 2, 2026 Q3
- Hoitovastike
- 4,55 €
- Keskimäärin neliöltä kuukaudessa, Muu Suomi, 2025
- Muutos vuodessa
- 10 v5 vHinta+1,2 %+0,8 %Vuokra+1,4 %+1,5 %
- Hintaindeksin (Oulu 2) ja vuokraindeksin (Oulu) keskimääräinen vuosimuutos
Lähde: Tilastokeskus
Tilastokeskus ei ole julkaissut tälle postinumeroalueelle vuosittaisia hintoja viime vuosina, koska kauppoja on ollut liian vähän.
Vuokra, asumisoikeus vai osto?Syötä asunto tältä alueelta ja katso vuosi vuodelta, mikä vaihtoehto tulee edullisimmaksi.Vertaa täälläVerrattuna kaupungin muihin alueisiin
Alue ei ole millään näistä 8 mittarista Oulun postinumeroalueiden kolmen ylimmän tai alimman joukossa.
Käytettävissä olevat rahatulot, mediaani6/44
18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €HiukkavaaraOulu 25 996 €Madekoski 30 338 €18 045 €Kaijonharju-Linnanmaa33 738 €HiukkavaaraVuokralla asuvat taloudet32/44
2 %Kontio92 %KontinkangasOulu 45 %Madekoski 15 %2 %Kontio92 %Kontinkangas16–34-vuotiaat26/44
5 %Pahkakoski - Räinä61 %ÄimärautioOulu 30 %Madekoski 20 %5 %Pahkakoski - Räinä61 %Äimärautio65 vuotta täyttäneet33/44
5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - RäinäOulu 18 %Madekoski 16 %5 %Hiukkavaara48 %Pahkakoski - RäinäLapsiperheet10/44
5 %Äimärautio46 %HiukkavaaraOulu 20 %Madekoski 32 %5 %Äimärautio46 %HiukkavaaraKorkea-asteen tutkinto12/44
14 %Pahkakoski - Räinä62 %HiukkavaaraOulu 41 %Madekoski 44 %14 %Pahkakoski - Räinä62 %HiukkavaaraTyöttömyys39/44
6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - RäinäOulu 14 %Madekoski 10 %6 %Hiukkavaara45 %Pahkakoski - RäinäAsuntojen keskikoko4/44
45,6 m²Äimärautio129,5 m²KontioOulu 74,8 m²Madekoski 113,8 m²45,6 m²Äimärautio129,5 m²Kontio
Asukkaat
Ikä
Lapsiperheitä on paljon: 32 % kotitalouksista on lapsiperheitä (Oulussa 20 %).
MadekoskiOulu
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Ikäryhmän osuus asukkaista.
Pääasiallinen toiminta
Työllisiä on 48 % asukkaista, enemmän kuin Oulussa (44 %).
- Madekoski48 %17 %19 %
- Oulu44 %11 %20 %16 %
- Suomi43 %26 %15 %
- Työlliset48 %
- Työttömät5 %
- Opiskelijat10 %
- Eläkeläiset17 %
- Lapset 0–14 v.19 %
- Muut2 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kaikista asukkaista. Työttömiksi lasketaan 16–64-vuotiaat.
- Keski-ikä
- 40,0
- Oulu: 40,0
- Työttömät, osuus työvoimasta
- 10 %
- Oulu: 14 %
- Talouden koko
- 2,5
- Oulu: 1,9
- Asumisväljyys
- 46,3 m²
- Oulu: 39,7 m²
Kotitaloudet ja asunnot
Hallintaperuste
84 % kotitalouksista asuu omistusasunnossa ja 15 % vuokralla (Oulussa 45 % vuokralla).
- Madekoski84 %15 %
- Oulu54 %45 %
- Suomi61 %38 %
- Omistusasunto84 %
- Vuokra-asunto15 %
- Muu tai tuntematon1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista.
Asunnot
Lähes kaikki asunnot ovat omakoti-, pari- tai rivitaloissa (93 %). Asunnot ovat keskimäärin suurempia kuin Oulussa (113,8 m² ja 74,8 m²).
- Madekoski93 %
- Oulu56 %43 %
- Suomi48 %50 %
- Kerrostalot6 %
- Omakoti-, pari- ja rivitalot93 %
- Muut rakennukset0 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus asunnoista talotyypin mukaan.
Kotitalouksien tyypit
Lapsiperheitä on 32 % kotitalouksista (Oulussa 20 %) ja yksinasuvia 26 %.
MadekoskiOulu
- Yksinasuvat26 %, Oulu 49 %
- Alle 35-vuotiaat yksinasuvat3 %, Oulu 19 %
- Alle 35-vuotiaat lapsettomat parit3 %, Oulu 6 %
- Lapsitaloudet32 %, Oulu 20 %
- Alle 3-vuotiaan lapsen taloudet7 %, Oulu 5 %
- Yhden vanhemman taloudet5 %, Oulu 4 %
- Kaikki jäsenet 18–64-vuotiaita42 %, Oulu 56 %
- Ainakin yksi jäsen 65 vuotta täyttänyt27 %, Oulu 24 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus kotitalouksista. Sama talous voi kuulua useaan tyyppiin.
- Asuntojen keskipinta-ala
- 113,8 m²
- Oulu: 74,8 m²
- Asunnot
- 1 125
- Kesämökit
- 173
Koulutus ja tulot
Korkein tutkinto
Korkea-asteen tutkinto on 44 % aikuisista, enemmän kuin Oulussa (41 %).
- Madekoski11 %40 %26 %19 %
- Oulu16 %34 %24 %17 %
- Suomi22 %36 %22 %13 %
- Perusaste tai tuntematon11 %
- Ylioppilastutkinto4 %
- Ammatillinen tutkinto40 %
- Alempi korkeakoulu- tai alin korkea-aste26 %
- Ylempi korkeakoulututkinto19 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista.
Tuloryhmät
Suomen suurituloisimpaan viidennekseen kuuluu 28 % aikuisista, enemmän kuin Suomessa (20 %).
- Madekoski15 %57 %28 %
- Oulu22 %59 %19 %
- Suomi20 %60 %20 %
- Suomen alin 20 %15 %
- Keskimmäinen 60 %57 %
- Ylin 20 %28 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus 18 vuotta täyttäneistä asukkaista Suomen tulokymmenysten mukaan. Suomessa ryhmiin kuuluu 20 %, 60 % ja 20 %.
- Asukkaiden käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 30 338 €
- vuodessa, noin 2 528 € kuukaudessa
- Oulu: 25 996 €
- Kotitalouksien käytettävissä olevat rahatulot, mediaani
- 56 858 €
- vuodessa, noin 4 738 € kuukaudessa
- Oulu: 35 724 €
- Korkea-asteen tutkinto
- 44 %
- Oulu: 41 %
Työpaikat
Alueella on 205 työpaikkaa, ja suurin toimiala on rakentaminen (30 %). Tavallista yleisempi on maa-, metsä- ja kalatalous: 7 % työpaikoista (Oulussa 1 %).
Suurimmat toimialat
MadekoskiOulu
- Rakentaminen30 %, Oulu 8 %
- Terveys- ja sosiaalipalvelut16 %, Oulu 23 %
- Koulutus10 %, Oulu 9 %
- Kuljetus ja varastointi9 %, Oulu 4 %
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta8 %, Oulu 7 %
- Maa-, metsä- ja kalatalous7 %, Oulu 1 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024 · Osuus työpaikoista, joiden toimiala tunnetaan.
- Työpaikat alueella
- 205
- Työpaikkoja asukasta kohden
- 0,08
- Alueella työskentelevien määrä jaettuna alueen asukasmäärällä
- Oulu: 0,46
Toimialaryhmät
- Madekoski32 %61 %
- Oulu19 %81 %
- Suomi20 %77 %
- Alkutuotanto7 %
- Jalostus32 %
- Palvelut61 %
Lähde: Tilastokeskus, Paavo, tilastovuosi 2024
Kehitys vuodesta 2010
Asukasmäärä on vähentynyt 9 % vuodesta 2014, vaikka Oulussa se on kasvanut. Mediaanitulot ovat nousseet 28 % vuodesta 2014, samaa tahtia kuin Oulussa.
Vakituiset asukkaat vuoden lopussa. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Tulot verojen ja pakollisten maksujen jälkeen, saadut tulonsiirrot mukana. Kunkin vuoden euroina, inflaatiota ei ole huomioitu. Lähde: Tilastokeskus, Paavo.
Naapurialueet
Määritelmät ja lähteet
- Asukkaat
- Henkilöt, joiden vakinainen asuinpaikka oli alueella 31.12. Sijainti määräytyy asuinrakennuksen koordinaattien mukaan. Noin prosentilta asukkaista koordinaatit puuttuvat, ja heidät on laskettu vain kaupungin lukuihin.
- Tulot
- 18 vuotta täyttäneiden käytettävissä olevat rahatulot: palkka-, yrittäjä- ja omaisuustulot sekä saadut tulonsiirrot, joista on vähennetty verot ja muut maksetut tulonsiirrot. Kunkin vuoden euroina.
- Kotitaloudet
- Samassa asunnossa vakinaisesti asuvat henkilöt. Kotitalouksien tyypit menevät osin päällekkäin.
- Hinnat
- Taloyhtiöiden vanhojen asuntojen keskimääräiset velattomat neliöhinnat. Jos postinumeroalueella on liian vähän kauppoja, luku on hinta-alueelta tai kaupungista.
- Vuokrat
- Vapaarahoitteisten asuntojen keskimääräiset neliövuokrat uusissa vuokrasopimuksissa vuokra-alueittain.
- Pienet alueet
- Tilastokeskus ei julkaise yksityiskohtia alueista, joilla on alle 30 asukasta, kotitaloutta tai aikuista, alle 10 asuntoa tai vain yksi rakennus tai alle 10 työpaikkaa.
Lähde: Tilastokeskus: postinumeroalueittainen avoin tieto (Paavo) 2024, osakeasuntojen hinnat, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0).